Jak se dělá kreslený vtip? (Návod pro začínající autory od ČUK)

Čím se kreslí a na co? Je to vlastně jedno, jen autor musí počítat s tím, že kdyby se jeho vtip přetiskoval, tak kresby tužkou nebudou zřetelné. Proto je vhodné použít pero a tuš, fixku anebo v nouzi i černou kuličkovou tužku na bílém papíře nebo čtvrtce. Potom se může vybarvovat pastelkami, vodovkami, tuší, nebo se obrázek nechá jen v černobílém provedení.

Jak kreslit vtipy? Dělíme je na vtipy beze slov a vtipy s textem pod obrázkem. ten může být umístěn také jako "bublina" u pusy postaviček na obrázku.

U vtipů beze slov musí být z kresby jasné, co se vlastně odehrává za legraci. Je to obtížnější, ale takové vtipy jsou obvykle více ceněny.

Když je vtip s textem, měla by se kresba s textem doplňovat. Lepší je, když povídání není moc dlouhé. K tomu by měla pomoci kresba, která by zčásti komickou situaci navodila.

Jak kreslit postavičky v obrázku? Figurky by měly být co nejjednodušší, jako to umějí naši nejlepší kreslíři, například Neprakta, Jiránek, Barták nebo kdysi Lada a Sekora. Podrobnosti v obrázku zbytečně odvádějí pozornost od vtipu. Každý si může časem vytvořit svoji postavičku. Může být i trochu přehnaná, například s větším nosem nebo celou hlavou. Hlavně je důležité, aby bylo jasné, koho autor chtěl nakreslit, aby divák například rozeznal učitele od žáka, kočku od psa.

Kde vzít nápady? Nejlépe je držet se prostředí, které nejlépe znáte, hledat podněty ve Vašem okolí. Veselých věcí je tam spousta. Někdy stačí jen je zachytit na papír a nebo si představit, že by se situace mohla vyvinout trochu jinak. Ovšem nejdůležitější je neopisovat někde uveřejněné vtipy a už vůbec ne je omalovávat. Z toho je téměř vždy jen ostuda.

Nezapomenout! Na zadní straně čtvrtky je vždy potřeba uvést jméno, věk, adresu a telefonické spojení, případně i e-mailové.

Text zveřejněn s laskavým svolením České unie Karikaturistů.

Česká unie Karikaturistů sdružuje několik desítek českých karikaturistů, pořádá soutěže a setkání a zprostředkovává informace o karikaturistických soutěžích u nás i v zahraničí. Více informací najdete na http://cuk.dreamworx.cz/